а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студенина

студенината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19189
1. Особина на студен, студ.
Англиски: cold Албански: acar, të ftohtë
Примери:
И од студенина умрел на патот.
2. Отсуство на топлина, љубов, близост.
Англиски: coldness Албански: ftohtësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не пречека со некаква студенина.