а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

студенец

мн. студенци
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што извира студена вода.
Англиски: spring Албански: burim
Употреба: Географија
Примери:
Се напи вода од студенецот.