а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стручен

стручниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3422
1. Што се однесува на струка или работно место.
Англиски: professional
Примери:
стручно усовршување
стручно училиште
стручен испит
2. Што има посакувани, неопходни, барани знаења и вештини во одредена област.
Англиски: professional
Примери:
стручен кадар
стручно лице