а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стројник

мн. стројници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10503
Претставник од машката страна што се испраќа да ја бара невестата.
Англиски: matchmaker
Примери:
Ќе ми бидеш стројник и ќе добиеш подароци.