а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрем

мн. стремови
Вид збор: Именка, машки род
1. Запрежна коњска кола за превоз на луѓе или роба.
Англиски: wagon Албански: qerre, karrocë
2. Ископана, изриена ледина.
Англиски: field Албански: arë, fushë
Употреба: Земјоделство