а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрелка

мн. стрелки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6820
1. брза стрелба
Англиски: shooting Албански: gjuajtje, të shtënë
Употреба: Воен термин
Примери:
Зачести топовската стрелка.
2. Знак во облик на стрела
Англиски: arrow Албански: shigjetë
Употреба: Деминутив
Примери:
Стрелките го покажуваат патот.
3. Стрелката на часовникот или на инструмент.
Англиски: pointer Албански: akrep
Употреба: Технологија
Примери:
магнетна стрелка