а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стрви

стрват; стрвел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 44826
1. Мами, намамува, ваби некого на стрв; настрви, острви.
Англиски: lure
Примери:
Ги стрви кучињата да нападнат.
Ги стрви непријателите против него.
2. (се стрви) Се лакоми по нешто, по некоја омилена храна.
Примери:
На друго не се стрвам, ама на алва не можам да запрам.