а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стражарница

мн. стражарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15724
1. Мала дрвена куќичка каде што се стражари.
Англиски: sentry
Употреба: Воен термин
Примери:
Пред стражарницата на мостот стоеше војник.
2. Стражарска зграда или просторија во која престојуваат стражарите кога не се на стража, меѓу смените.
Англиски: guard room