а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стопанисува

стопанисуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36188
работи, економски делува, ствара
Англиски: manage
Употреба: Економија
Примери:
И ќерка му почна да стопанисува.