а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стерилизира

стерилизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Уништи, уништува бактерии.
Англиски: sterilize Албански: sterilizoj
Употреба: Медицина
2. Направи, прави неплоден, ојалови, ојаловува.
Англиски: sterilize Албански: sterilizoj
Употреба: Медицина