а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стерилен

стерилна
Вид збор: Придавка
Ранг: 23628
1. Кој е ослободен од микроорганизми.
Англиски: sterile
Употреба: Медицина
Примери:
Стерилен памук.
2. Лишен од способноста да оплодува.
Англиски: infertile
Употреба: Медицина
Примери:
Стерилна клетка.
3. празен, залуден, бесплоден
Англиски: fruitless
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стерилен ум.