а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стерео

Вид збор: Префикс
Ранг: 24034
Прв дел од сложенки со значење цврст, силен, просторен, тродимензионален и сл.
Англиски: stereo
Примери:
стереокамера, стереометрија
стереоскоп, стереотип, стереофонија