а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стереотипен

стереотипни
Вид збор: Придавка
Ранг: 23092
1. Кој е точна копија на некој образец; наполно ист, шаблонизиран.
Англиски: stereotyped
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стереотипни разговори.
Стереотипна насмевка.
2. Кој е напечатен со стереотип.
Англиски: stereotyped
Примери:
Стереотипно издание.