а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стереометрија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Дел од геометријата што ги изучува својствата на геометриските фигури во пространството.
Англиски: stereometry
Употреба: Математика