а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стереокамера

мн. стереокамери
Вид збор: Именка, женски род
Фотографски апарат со два објектива чии снимки служат за стереоскопски набљудување.
Англиски: stereo camera
Употреба: Технологија