а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

степенува

степенуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23811
1. Реди по степен.
Англиски: grade Албански: shkallëzoj
2. Дига некој број на извесен степен.
Англиски: raise to power Албански: ngre në shkallë
Употреба: Математика
3. Изменува придавка или друг вид збор по степен.
Употреба: Граматика