а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стент

мн. стентови
Вид збор: Именка, машки род
Вештачка цевка што се клава во крвните садови за да го спречи нивното блокирање.
Англиски: stent
Употреба: Медицина