а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стенотипист

мн. стенотиписти
Вид збор: Именка, машки род
Оној што ги препишува стенограмите на специјална машина.
Англиски: shorthand typist
Изведенки
стенотипистка ж.
мн. стенотипистки