а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стеарин

Вид збор: Именка, машки род
Бела супстанца добиена од цврсти масти што се употребува во производството на свеќи.
Англиски: stearin
Употреба: Хемија