а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стврдне

стврднат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22204
1. Направи нешто да стане тврдо.
Англиски: harden Албански: forcoj
2. (се стврдне) Стане тврд.
Англиски: harden Албански: forcoj, ngurtësoj