а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ствар

мн. ствари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6760
1. неопределен предмет
Англиски: thing
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги остави стварите.
2. предмет
Англиски: case, object
Употреба: Правда , Разговорно
Изведенки
ствар м.
(разг.)