а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стварен

стварни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5979
Што постои независно од човекот и неговото сознание.
Англиски: real
Употреба: Правда
Примери:
стварен свет
стварни услови
Изрази
(прав.) Стварно право - дел од граѓанското право што ги регулира имотните односи.