а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стајува

Види и: стаи (св.)
(се) стајуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32511
1. (се) притајува
Англиски: hide Албански: përvidhem, fshehem
2. (се стајува) се сталожи, таложи
Англиски: settle down Албански: stivoj, zë vend
3. (се стајува) се смири
Англиски: calm down Албански: qetësoj, zbus
Употреба: Преносно значење