а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стациониран

стационираниот
Вид збор: Придавка
Што не се движи, неподвижен, што останува на едно место, постојано или привремено.
Англиски: stationed
Примери:
стациониран брод
стационирана приколка
стациониран болен