а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стационар

мн. стационари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52499
1. Диспанзер со легла за болни.
Употреба: Медицина
2. Прифатилиште за бездомни животни.
Англиски: animal shelter
Примери:
„Вардариште“ останува единствениот стационар, Скопје без нови чекори за бездомните кучиња.