а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стахановски

стахановскиот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на стахановец.
Употреба: Историја
Примери:
Стахановско движење - движење на советските работници за подигање на продуктивноста на трудот, по името на работникот А. Стаханов.