а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

старее

стареат; стареј, старејте; стареев, старееја; стареел; стареен; стареејќи; стареав, стареаја; стареал; стареан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8417
станува стар
Англиски: grow old
Примери:
Удри на живот, зашто старееме.