а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

станчи

станчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. истанчи
Англиски: thin Албански: holloj
Примери:
Си ја станчил кожата.
2. (се станчи) Се истанчи, стане потанок.
Албански: holloj
Примери:
Се станчил килимов.
3. (се станчи) ослаби
Албански: holloj, dobësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си се станчил нешто?