а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

станодавец

мн. станодавци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54853
Лице што дава некому стан под наем.
Англиски: landlord Албански: qiradhënës
Употреба: Економија
Примери:
Се тужеше со својот станодавец.