а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стандарден

стандардна
Вид збор: Придавка
Ранг: 8885
1. Кој одговара на извесен стандард.
Англиски: standard
Примери:
Стандарден мебел.
Стандардни чевли.
2. Шаблонски, лишен од оригиналност.
Англиски: standard
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Стандардни одговори.