а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стамен

стамениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15254
тврд, сигурен
Англиски: tough
Примери:
стамен домаќин
стамена мома
Изрази
Стамен камен - голем и неподвижен камен што останал длабоко во земјата, неоштетен од разорната сила на времето.
Изведенки
1. стамено прил.
Пример: Одеше стамено. Застана стамено пред неа.
2. стаменост ж.