а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сталинист

мн. сталинисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18901
Следбеник на сталинизмот.
Англиски: stalinist
Употреба: Политика
Примери:
модерни сталинисти
Изведенки
сталинистка ж.
мн. сталинистки