а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стаи

стаат
Вид збор: Префикс
1. За течност - со стоење некое време даде талог.
Англиски: settle
Примери:
Се стаи кафето.
Се стаи виното.
2. За болка - се смири.
Англиски: settle
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Ми се стаија болките.