а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стагнира

стагнираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 29737
Застојува, бележи застој.
Англиски: stagnate
Примери:
Стопанството стагнира.
И тој веќе стагнира.