а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стагнација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25229
Застој, обично, на стопанскиот живот.
Англиски: stagnation Албански: stagnim, amulli
Употреба: Економија
Примери:
Стагнација на производството.