а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

средновековје

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 40466
Епоха што ги опфаќа средните векови.
Англиски: Middle Ages
Употреба: Историја
Примери:
Периодот на средновековјето.