а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

среди

средат; среден; средил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4687
1. Доведе во ред.
Англиски: put in order Албански: rregulloj
Примери:
Среди си ги книгите.
Си ги среди работите.
(разг.) Среди мисли.
2. (се среди) Се доведе во ред.
Англиски: prepare Албански: rregulloj, ndreq
Примери:
Се средивте ли?
3. (се среди) се успокои
Англиски: calm Албански: qetësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе се среди жената.