а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спречи

спречат; спречил; спречен; спречев, спречеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2086
Постави пречка, не дозволи нешто.
Англиски: prevent Албански: parandaloj
Примери:
Никој не може да го спречи тоа.
Дождот ги спречи да дојдат.
Болеста го спречи.
Успеаја да го спречат ширењето на заразата.
Изрази
Подобро спречи, отколку лечи.