а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

справи

справат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8354
1. стокми
Англиски: prepare Албански: përgatit
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Справи ги децата, па ќе одиме.
Го справи ли коњот?
2. (се справи) се стокми
Англиски: prepare Албански: përgatit
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се справија за пат.
3. (се справи) Излезе на крај, совлада пречки, тешкотии.
Англиски: deal, manage Албански: ia dal
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
Лесно ќе се справи со него.
Се справи со тешкотиите.