а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

споменар

мн. споменари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29988
Книга во која се запишуваат спомени, се ставаат фотографии од пријатели или цртежи поврзани со деновите од младоста.
Англиски: memory book
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
гимназиски споменар
Изведенки
споменарски прид.
споменарскиот
Пример: споменарски мудрости