а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сполај

Вид збор: Честичка
Ранг: 3334
Како израз на благодарност, оди обично со дополнение.
Англиски: thanks
Примери:
Сполај ти, брате, што ми помогна.
Сполај му на Господа, добри сме.
Сполај ти за услугата.
Сполај Богу!
(нар. поез.) Црната земја, девојче, сполај не вели!