а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спокој

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2787
покој, спокојство
Англиски: tranquillity
Употреба: Книжевен збор
Примери:
И светкале ѕвезди во синиот спокој.