а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спокојство

(едн.) спокојството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2796
1. Отсуство на шум.
Англиски: tranquillity Албански: knaqësi, rahati
Примери:
Владееше полно спокојство.
2. Отсуство на возбуда, на вознемиреност.
Англиски: rest Албански: pushim, çlodhje
Примери:
Тој веќе немаше спокојство.
Загуби спокојство.