а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спокоен

спокојниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2400
1. Што се наоѓа во состојба на спокојство, неподвижен, мирен.
Англиски: peaceful
Примери:
спокојно море
2. За човек - кој не се возбудува лесно.
Англиски: quiet
Примери:
спокоен старец
3. Што поминува во спокојство.
Англиски: peaceful
Примери:
спокоен живот
спокојна старост
4. Што изразува спокојство.
Англиски: calm
Примери:
спокоен глас
спокоен чекор
спокоен изглед
Изрази
(посл.) Биди спокоен! - не грижи се!
(посл.) Делени круши, спокојни заби - по праведна распределба нема кавги.