а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сплускува

сплускуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. сплиска
Англиски: splash Албански: bie shumë shi
2. сплуска
Англиски: squander Албански: harxhoj shumë
Изведенки
сплускување ср.
глаг. им.