а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сплиска

сплискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47037
1. (само во 3. л.) За дожд - почне силно да врне.
Англиски: splash Албански: bie shumë shi
Примери:
Сплиска еден дожд.
2. За пари - потроши наеднаш и попусто.
Англиски: squander Албански: harxhoj pa masë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе го сплискаат брзо наследството.
Изведенки
сплискува несв.
слискуваат