а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојуз

(едн.) сојузот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2862
1. Соединување, врска на одделни лица, групи, класи и сл.
Англиски: alliance Албански: aliancë
2. Обединување на држави, организации заради заеднички цели.
Англиски: federation Албански: federatë
Примери:
Склучија сојуз.
троен сојуз, воен сојуз
сојуз за одбрана на независноста
3. државно обединување
Англиски: union Албански: union
Примери:
Некогашниот Советски Сојуз
4. општествена организација
Англиски: union Албански: shoqatë
Примери:
сојуз на младината
Сојуз на борците на Македонија