а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојузник

мн. сојузници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4581
1. Тој што дејствува со некого или со нешто во сојуз.
Англиски: ally Албански: aleat, besëlidhës
Примери:
НАТО со своите сојузници.
2. Тој или тоа што помага некому или на нешто.
Англиски: ally Албански: aleat
Употреба: Преносно значење
Примери:
Маглата им беше сојузник на народните борци.