а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојузи

сојузат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11965
1. Поврзува во сојуз.
Англиски: unite Албански: bashkoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ги сојузи заедничката судбина.
2. (се сојузи) Стапува во сојуз.
Англиски: ally Албански: bashkoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Се сојузија и нашите непријатели.