а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојузен

сојузна
Вид збор: Придавка
Ранг: 9912
Кој се однесува на сојуз; кој влегува во сојуз.
Англиски: federal
Примери:
Сојузен буџет.
Од сојузно значење.
Сојузна држава.
Сојузна република.